Kongregacja Osób Odpowiedzialnych za Powołania

W dniach 27.02 – 1.03.2015 r. nasi bracia Jędrzej i Kryspin uczestniczyli w zimowej Kongregacji Osób Odpowiedzialnych za Powołania. Temat, nad którym pochylali się podczas spotkania w Zakopiańskiej Księżówce brzmiał Rozeznać powołanie. Warto nadmienić, że na zaproszenie ks. bpa Marka Solarczyka – przewodniczącego Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań odpowiedziało aż 120 referentów powołaniowych (w tym kapłanów diecezjalnych oraz braci i sióstr zakonnych). Konferencje, jakie mieli okazję wysłuchać były następujące: ks. Marek Tatar pochylił się nad tematem Łaska i dar rozeznawania; s. Maria Teresa Rossi, włoska apostolinka, przybliżyła temat pragnień i oczekiwań młodego człowieka, które stawia on przed referentami; Referenci zastanawiali się także nad zagadnieniem indywidualnej pomocy w rozeznawaniu powołania. Ten punkt dnia przyjął charakter świadectwa, jakim dzielili się wyznaczeni referenci powołaniowi ze zgromadzenia księży misjonarzy św. Wincentego, księży Marianów oraz ukrytych zgromadzeń Honorackich. Nasi bracia uczestniczyli także w pracy w grupach pochylając się nad tym, jakie są etapy rozeznawania powołania przez człowieka? W którym momencie duszpasterz rozpoczyna towarzyszenie powołanemu? A także, jakie są źródła sukcesów i porażek w towarzyszeniu powołanym? Warto nadmienić, że codzienna praca referentów owocowała dzieleniem się ogromną wiedzą i doświadczeniem podczas pracy w grupach, co dało swój wyraz w bardzo konkretnym podsumowaniu. Centralnym punktem każdego dnia była Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Marek. Ostatniego dnia po Eucharystii na Krzeptówkach, nastąpił czas pożegnań, bardzo radosnych podsumowań spotkania, wymiany e-maili i innych możliwości ku temu, by podtrzymać zawiązane relacje i przyjaźnie. Następnie część referentów udała się z powrotem do Księżówki na obiad, inni zaś (w tym i nasi bracia) udali się w drogę powrotną do swoich codziennych zajęć i obowiązków.

Jędrzej i Kryspin czas Zimowej Kongregacji uważają za bardzo cenny i owocny, co wyrażała ogólnie panująca prawdziwa i nieskrępowana radość.

Przypominamy, że wspomniani bracia już od blisko czterech lat współbracują z naszym Franciszkańskim Centrum Młodzieżowo-Powołaniowym "Trzej Towarzysze" w Chorzowie. Czyżby rośnie nam nowa kadra animatorów powołaniowych w naszej prowincji? Zapewne na to pytanie odpowie sam Ojciec Prowincjał w stosownym czasie Wink

Misje franciszkańskie
Proformatione
Bernardyni
Prowincja Św. Franciszka
Parafia Panewniki
Prowincja Michała Archanioła