Wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux

2008-bernard_4.jpgŚw. Bernard urodził się w roku 1090 koło Dijon we Francji. Otrzymał staranne wychowanie chrześcijańskie. W roku 1111 wstąpił do opactwa cystersów w Citeaux. Wkrótce został opatem nowego klasztoru w Clairvaux. Jako pierwszy opat tegoż klasztoru otrzymał święcenia kapłańskie. Miał wówczas 25 lat. W tym opactwie pozostał przez 38 lat jako opat. Stąd też rozpowszechniał dzieło św. Roberta (+ 1110) i św. Stefana (+ 1134) przez założenie 68 nowych opactw, toteż słusznie nadano mu tytuł współzałożyciela zakonu cystersów. Bernard nadał mu bowiem niebywały dotąd rozwój w całej Europie. Co więcej, oprócz nowych kandydatów w szeregi jego synów duchowych zaczęli się zaciągać także zwolennicy reformy z wielu opactw benedyktyńskich.

Jak zaś wiadomo już od wielu lat w naszym seminarium w Panewnikach uczą się, mało tego, mieszkają i dzielą z nami swój los w ciągu roku akademickiego właśnie cystersi. Ta radosna brać, która ostatnimi czasy rośnie w siłę co roku zwiększając swoją liczbę w naszych murach na dobre wpisała się w naszą codzienność. Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do przemykających biało - czarnych habitów.

Teraz w czasie wakacji co prawda nie ma ich w naszym klasztorze, wszak maja swoje monastery do których chętnie wracają, czemu trudno się dziwić, to jednak chcemy o nich pamiętać w tym szczególnym dla nich dniu.image2.php.jpg

Jako brać franciszkańska chcemy życzyć wedle słów samego Bernarda by w Waszej codzienności "tylko Jezus [był] miodem w ustach, kantykiem w uchu, radością w sercu".

 

Wraz z modlitwą.
bracia (wasi)

Parafia Panewniki
Opactwo w Szczyrzycu
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Bernardyni
Prowincja Michała Archanioła
Prowincja Św. Franciszka